Safra Kesesi Diyeti Nasıl Yapılır?

Safra kesesi bazı zamanlar sorun çıkarabilir. Safra kesesinde oluşan taş bununla birlikte iltihaplanma gibi durumlar safra kesesinin alınmasına sebep olur. Safra kesesinin yokluğunda bu görevi karaciğer üstlenir ve safra salgılanması gerçekleşmediği için karaciğer bu noktada devreye girer. Ancak karaciğer tam olarak safranın görevini üstlenmediği için sindirim sisteminde bir takım sorunlar oluşabilir. bu süreç içerisinde ameliyatın ardından beslenme düzenine ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Çok fazla yemekten kaçınmalı, sık sık ve az az yeme sistemi ile günü tamamlamalı ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bununla birlikte safra kesesi diyeti yapılarak karaciğer üzerinde ki yükü hafifletip sindirim sistemi rahatlatılmalıdır.

Diyet Sürecinde İçecek Tüketimi

Safra kesesi diyeti belirli bir düzen ile ilerlemez. Bu süreçte diyet listesine bakılarak harfiyen uygulanacak detaylar genellikle yer almaz. Bu aşamada bazı yasaklamalar bulunur. En çok yasaklama aslında içecek aşamasında karşımıza çıkar. Safra kesesi ameliyatı olan kişiler gazlı içeceklerden uzak durmalıdır, limonata, boza, kahve ve demli çay tüketimi durdurulmalıdır. Maden suyu ve alkollü içecekler tüketilmemelidir. Süt, yoğurt ve bitki çayları tüketilmelidir.

Diyet Sürecinde Çorba Seçimi

Sindirim sistemini rahatlatan en iyi yiyeceklerden birisi şüphesiz ki çorbadır. Ancak ameliyat sonrasında çorba seçimlerini titizlikle yapmalısınız. İlk olarak hayatınızdan tüm hazır çorbaları çıkarmalısınız. Bununla birlikte yüksek lif içeriğine sahip gaz yapan mercimek ve baklagil çorbalarına da veda etmenizi öneririz. Bu süreçte domates çorbası, sebze çorbası, buğday unu, pirinç unu ve yayla çorbası gibi çorbaları tercih etmeli ve acısız çorbalar tüketmelisiniz.

Diyet Sürecinde Et Ürünleri Tüketimi

Bu süreç içerisinde en çok merak edilen konulardan birisi et tüketimidir. Sindirimi zor olan et ürünleri tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. İşlenmiş et ürünlerinden safra kesesi ameliyatı olanlar uzak durmalıdır. Bunun yanı sıra yağda kızartılan etler, salamura balık ürünleri, salam, sosis ve sucuk gibi ürünler tüketilmemelidir. Haşlama usulü ya da ızgara da az yağlı olarak pişirilen etleri tüketmelisiniz. Hindi eti, tavuk, ciğer ve balık tüketiminin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın