Obez Çocuklar ve Gençler İçin Diyet

Sağlıklı yaşam, her şeyden önemlidir. Fakat günümüzde aşırı hazır yiyecekler ve çok gıda tüketimi sonucu özellikle çocuklar ve aşırı obez sonucu sağlıklarından olmaktadırlar. Özellikle çocukların obez olması, ileride önünü alınmayacak sonuçlara neden olmaktadırlar. Bu nenle erken teşhis için obez çocuklar ve gençler için diyet listesi uygulanmaktadır. Alanında uzman diyetisyenler tarafından önerilen egzersizler ve diyet listeleri sayesinde çocukların aşırı gıda ve hazır yiyecekler yemelerinin önüne geçilmektedir. Özellikle günümüzde sıkça artmaya devam eden bu hastalık, erken yaşlardaki çocukları olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle obez hastalığının önüne geçmek ve gerekli tedavileri yaptırarak olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için erken teşhis ve diyet listesi çocuklar ve gençler için hayatı önem taşımaktadır.

Diyet Listesinde Neler Bulunmalı?

Sabah kahvaltısı en önemli öğünler arasında yer almaktadır. Sabah kahvaltısı ile başlayan diyet listesi, akşam yemeği ile son bulmalıdır. Bu arada kesinlikle kola, gazoz gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Sabah kahvaltısında; haşlanmış yumurta, peynir, bir bardak süt, bir bardak portakal suyu ve 2 dilim kızartılmış ekmek bulunmalıdır. Öğlen arasında; fazla olmayacak şekilde köfte, ayran, kızartılmış ekmek ve mevsimine uygun meyve bulunmalıdır. Akşam yemeğinde ise; 1 tabak etli bezelye, bulgur pilavı, ekmek, ayan ve yoğurt bulunmalıdır. Obez çocuklar ve gençler için diyet listesi arasında yer alan bu ürünler dışında farklı bir gıdalar yer almamalıdır.

Çocuklar ve gençler özellikle diyet esnasında hazır fastfood gıdalarda uzak durmalıdırlar. Bunun yanısıra, çikolata, cips, pasta, patates kızartması gibi gıdalardan da uzak durulmalıdır. Bu diyet listesine düzenli bir şekilde uyan çocuklar ve gençler, obezlikten kurtulabilirler. Okul çağında olan çocukların beslenmelerine dikkat edilmelidir. Dikkat edilmezse eğer, çocuklar yedikleri hazır gıdalar sonucu hareket edememe ve belirli bir süre sonra vücutlarında yağ oluşarak obezite hastalığına yakalanmaktadırlar. Bu nedenle çocuklara küçük yaşlarda sağlığı bozacak gıdalar verilmemelidir. Ayrıca gençlerde hazır yiyecekleri aşırı derecede tükettikleri için kısa süre sonra obeziteye yakalanmaktadırlar. Bu nedenle çocuklar ve gençler ne yediklerini ve içtiklerini çok iyi bilmelidirler.

Bir cevap yazın