Lipitor Nedir Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lipitor film kaplı tablet ilacın içerdiği etken maddesi Atorvastatik kalsiyum olup bu ilaç, vücutta ki yağ üretimini yani kolestrolü engelleyen ve kolestrol düşürücü bir ilaçtır. Lipitor film kaplı tablet kullanmadan önce bu ilaca dair bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle lipitor film kaplı tabletin içerdiği etken maddesine karşı bir alerjiniz mevcut ise bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir.

Lipitor Film Kaplı Tablet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Lipitor film kaplı tablet, vücutta ki yağ üretimini yani kolestrolü engelleyen ve kolestrol düşürücü bir ilaçtır ve şayet şeker hastalığı, kan hastalığı, böbrek hastalığı, düşük troid sorunu, karaciğer hastalığı ve herhangi bir kas rahatsızlığına sahipeniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve ilacı düzenli bir şekilde kullanabilmeniz adına özel testler ile doz ayarlamalarına ihtiyaç duymanız mümkün olabilir. Lipitor film kaplı tablet kullanımı ender görülse de iskelet kas dokusunda bozulmalar sebep olabilir ve bu durumda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kaslarda ağrı, güçsüzlük, kolay acıma hissi, grip hali, ateş ya da renkli idrar durumu gibi bu tür sorunlardan herhangi birisine sahip olmanız durumunda acilen doktorunuzu aramalısınız. Ayrıca bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Şayet Lipitor tableti alkol ile birlikte alırsanız trigliserid seviyelerinizi yükseltebilir ve karaciğerinize de zarar verebilir. Lipitol kullanımı esnasında durumunuzu iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek adına sık sık kan tahlili yaptırmanız oldukça faydalı olabileceği gibi karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, Lipitol kullanımı sırasında greyfurt ve greyfurt suyunu doktorunuz ile konuşmadan tüketmemeniz gerektiğidir. Greyfurt ile greyfurt suyu Lipitor ile etkileşime girerek tehlikeli etkilere sahip olabilir. Ayrıca kolesterol ve yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçınarak mutlak bir suretle kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gereklidir. Tüm bu önemli hususarın yanı sıra hamile iseniz ya da hamilelik planlıyorsanız bu ilacı kullanmamalı ve şayet ilaç kullanımı esnasında hamilelik durumu gelişirse ilacın kullanımını durdurarak doktorunuzu bu durumdan bilgilendirmelisiniz. Çünkü, bebkte doğum kusurlarına yol açması olasılık dahilindedir.

  Lipitor Film Kaplı Tabletin Olası Yan Etkileri

  Lipitor film kaplı tablet kullanımı esnasında kurdeşen, karın ağrısı, nefes almada güçlük, dilde, dudaklarda, boğazda ve yüzde şişlik gibi durumlar gelişmesi halinde doktorunuzu bilgilendirmeli ve grip belirtileri, ateşin eşlik ettiği halsizlik, kas ağrısı, koyu renkli idrar ve güçsüzlük gibi yan etkiler yaşıyorsanız ilacın kullanımını durdurarak derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın