Lavaj Nedir ve Lavaj Çeşitleri Nelerdir?

Birçok kişi hayatının belirli bir döneminde lavaja başvursa da tam olarak tıp dünyasında yaygın kullanılan lavaj yöntemini bilmemektedir. Bu yazımızda sizler için lavaj konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir, ne için kullanılır, nelere dikkat edilmelidir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizinde lavaj konusunda merak ettikleriniz var ise yazımızın devamından bütün ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Lavaj Nedir?

Lavaj en net tanımı ile bir yıkama işlemidir. Lavaj konusunda bilinmesi gerekenler ise mukoza ve epitelyum döşenmiş organların tedavisinde bu yıkama tekniğinin kullanılmasıdır. Kullanıma uygun özel araç ve gereçler yardımı ile özel sıvılar ile organa iletimin yapılıp tedavi ve yıkama işleminin gerçekleştirilmesidir. Birçok lavaj çeşidi bulunmaktadır.

Mide Lavajı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mide lavajı en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu noktada en önemli çeşit olarak da karşımıza çıkar. Özellikle herhangi bir ağız yolu ile zehirlenme halinde ilk yardım yöntemi olarak tercih edilmektedir. Ancak zehirlenmenin gerçekleştiği ilk 5 saatin içinde uygulanması gerekir. Uygun ortamlarda ve sterilin araçlar ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Ağız ve Boğaz Lavajı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yöntem genelde bademcik enfeksiyonlarında , diş eti enfeksiyonlarında faranjit durumunda serum fizyolojik ile yıkama işleminin yapılmasıdır. Burun ve ağız için uygulama gerçekleştirilir. Bu noktada lavaj konusunda bilinmesi gerekenler oldukça basit ve kısa bir işlem olduğudur. Genellikle 2 hemşire ile birlikte gerçekleştirilmekte ve ortalama 5 dakika süren bir işlemdir.

Göz Lavajı Nedir, Nasıl Yapılır?

Göz yüzeyinin yıkanması işlemine lavaj adı verilmektedir. Genellikle göz ameliyatları öncesinde hijyenin sağlanması adına tercih edilen bir işlemdir. Bununla birlikte göze kimyasal bir madde girmesi halinde bu yöntem tercih edilerek göz kimyasal maddeden temizlenir, aynı şekilde göze yabancı bir cismin kaçması ve çıkarılamaması halinde gözden cismi göze hasar vermeden çıkarmak adına uygulanabilir ve son olarak gözde ki enfeksiyonu temizlemek adına uygun solüsyonlar ile göz yıkama yani lavaj işlemi uygulanabilmektedir. Uygun aletler ile sterilin bir ortamda bu işlemin gerçekleştirilmesi son derece önemli bir konudur.

Bir cevap yazın