in

Bilgisayar Pili İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte evlerde ve iş yerlerinde bulunan masaüstü bilgisayarların yerini notebook adını verdiğimiz dizüstü bilgisayarları almıştır.

Hem seyahat ederken yanında götürmek hem de daha ergonomik bir araç olmasından dolayı daha sık tercih edilir olmuştur. Günümüz koşullarında hemen hemen her ailenin bütçesine uyabilecek modelde dizüstü bilgisayar bulmak mümkün halde gelmiştir.

Satın alınan dizüstü bilgisayarların bir süre kullandıktan sonra pillerinin eskisi kadar iyi olmadığı ve bir süre sonra tükendiğini hemen herkes deneyimlemiştir. Dizüstü bilgisayarlardaki başlıca sorun, bilgisayarı kullandıkça pil ömrünün kısalması durumudur. Peki, bu durumu engellemek veya daha uzun süre pili korumak mümkün müdür? Tabi ki mümkün. Yeni satın alınan bir dizüstü bilgisayar ortalama sekiz saat civarı pil ömrüne sahip iken, bu rakam bilgisayarı kullandıkça düşüp ortalama bir veya iki saatlere indiği gözlemlenmektedir. Bunun önüne geçmek için yeni alınmış yani henüz sağlam bir pili olan dizüstü bilgisayarınız için yapmanız gereken ufak birkaç adım bulunmaktadır.

Bu maddelerin birincisi bilgisayarı sürekli şarja bağlı bırakmamak gerekmektedir. En çok hata yapılan noktalardan bir tanesi de şarj kablosunu uzun süre takılı bırakılma durumudur. Pilin tamamen dolduğunu gördüğünüz anda, şarj kablosunu çıkarmanız gerekmektedir. Ayrıca pil yüzde yirminin altına düşmeden kesinlikle pili şarja takmamalısınız. Bu maddeye dikkat ettiğiniz sürece pil ömrünü uzun yıllar koruyabilirsiniz. İlla ki şarj kablosuna bağlı uzun bir süre çalışacaksanız yapmanız gereken tek şey, pili bilgisayardan çıkarmak ve pili olmadan şarj kablosu bağlı olan dizüstü bilgisayarınızı kullanmak. Bu şekilde pile zarar vermeden işlerinizi istediğiniz uzunlukta da olsa halledebilirsiniz.

Pil ömrünü uzatacak ufak birkaç madde daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki çalışırken ekran parlaklığını kısmaktan geçiyor. Ekran ne kadar parlaksa pili daha hızlı tüketeceğinin göstergesidir diyebiliriz. Bu kural sadece pil ömrü için değil, aynı zamanda göz sağlığı için de gereklidir. Bulunduğunuz ortama en uygun ekran parlaklığını seçmeyi unutmayın. Bir diğer önemli konu da arka planda çalışmaya devam eden fakat kullanmadığınız programlar. Hangi programı kullanıyorsanız, diğer programları kapatmayı unutmayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =

Loading…

0

Comments

0 comments

Sosyal Medya Fenomeni Pucca’ya Hapis Cezası