Bilgisayar Klavyesindeki Sıvı Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızın rutin işlerinin birçoğunu bilgisayarlar sayesinde halledebiliyoruz. Alışveriş dahil hayatımızın birçok alanında kullanıyoruz bilgisayarları. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile bilgisayarlar hemen hemen her eve ve koşula uygun hale geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilgisayarların bu kadar kullanımı ile ara sıra istemsiz bir şekilde kazalarda yaşanmaktadır. Örneğin bilgisayar klavyesine herhangi bir sıvı dökülmesi anında nasıl temizlenmesi gerektiğini bilmek gerekmektedir.

KLAVYE NASIL TEMİZLENİR?

Herhangi bir iş yaparken aniden sıvı bilgisayar klavyenize döküldü. İlk yapacağınız işlerden biri eğer açılımı ve çıkarılması kolay bir bilgisayar klavyeniz varsa, öncelikle klavyeyi söküp temizlemeniz gerekmektedir. Açtığınız klavye içini kuru ve yumuşak olan temiz bir bez ile silmelisiniz. Burada önemli olan biran önce silmek için sert hareketler yapmamaktır. Yoksa sert bir hareketle klavyenize zarar verebilirsiniz. Açılan klavyeyi kurutmak için bir çok kişi saç kurutma makinesini kullanır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ise asla saç kurutma makinesinin sıcak kısmı ile kurutma yapmamaktır. Sıcak kısım bazı tuşların ve bilgisayarın diğer parçalarının zarar görmesine neden olacaktır. Temiz bir bez ile silinen klavye hemen kapatılıp kullanılmamalıdır. Temizlenen klavye bir süre daha açık kalmalı ve varsa güneş ışığında kendi kendine kurumalıdır. Eğer tüm bu işlemleri uyguladığınız halde klavyede herhangi bir hasar söz konusu veya çalışmıyor ise acil olarak bilgisayarınızın kendi servisine götürmeniz gerekecektir. Eğer onarılamayacak durumda ise yeni bir klavye satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Bilgisayar kullanıcıları eğer bu konuda tecrübeli değilseniz kesinlikle bilgisayarın klavyesinin açılmaması gerekmektedir. Özellikle bilgisayar kullanırken ilk iki üç saat kişi dikkati dağılmaz ise daha sonraki zamanlarda kişinin konsantrasyonu ve dikkati dağınık olacağını bilerek hareket etmeliyiz. Böyle kazalara sebebiyet vermemek için bilgisayar çevresinde mümkünse sıvı bulundurmamak, eğer içilecekse de bilgisayara dökülmeyecek şekilde konulması gerekmektedir. Ayrıca kapaklı bardaklar size büyük avantaj sağlayacaktır.

Özellikle işleri bilgisayar ile olan kişiler açısından büyük kurtarıcı olduğu da bilinmektedir.  Sadece sıvı döküldüğü zaman klavyeler temizlenmemelidir. Toz vs. gibi kirlenme durumları da göz önünde tutulmalıdır. Bilgisayar temizlik ürünlerine ulaşmak gelişen teknoloji ile oldukça kolay.

PAYLAŞ:
YORUM YOK

YORUM YAP